Jak zagęścić brwi?Bezpieczne zapuszczanie rzęs


Częstym problemem, z jakim spotykam się w gabinecie są przerzedzone, cienkie, kiedyś zbyt mocno wyregulowane brwi. W tym artykule poznasz możliwe przyczyny osłabionych włosków i wskazówki jak można wesprzeć ich porost. 

Aby zrozumieć dlaczego nasze brwi lub rzęsy mogą ulec przerzedzeniu , musimy zacząć od podstaw i  poznać cykl wzrostu włosa.                Rozróżniamy kilka faz następujących po sobie.

Fazy cyklu wzrostu włosa

Anagen- włos “żyje” :) to czas w którym komórki, w aparacie włosowo-łojowym, intensywnie się namnażają, włos rośnie. W okolicach brwi trwa on około 1-2 miesiące, w przypadku rzęs, czas ten jest jeszcze krótszy, trwa to około 30-50 dni. Włos podczas tej fazy “trzyma się” skóry ciężko go wyrwać.


Katagen- faza obkurczania mieszka włosowego. Włos już nie rośnie, trwa około 1-2 tygodni. Czas tej fazy jest bardzo krótki, mało włosków  jest w jej trakcie.


Telogen- faza spoczynku, włos powoli wysuwa się z mieszka włosowego (lub jest wypychany przez kolejny włos) i finalnie wypada. Może trwać to od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Wyrywanie włoska w tej fazie nie boli, włosek łatwo wychodzi ze skóry.


Exogen- jest to bardzo krótka faza, dlatego nie zawsze jest wyróżniana i opisywana. Trwa ona kilka dni i jest to naturalny proces wypadania włosa aby ustąpić miejsca nowemu.

 

Co może wpływać na zwiększoną utratę włosów i powolne ich rośnięcie?

Na cykl życia włosa, analogicznie jak na skórę, może mieć wpływ wiele czynników. Należy pamiętać, że z wiekiem może zmniejszyć się gęstość brwi i rzęs, jest to naturalny proces związany z “wyczerpaniem się” cykli fazy wzrostu. 

Przyczyny zaburzeń wzrostu włosa

Zaburzenia hormonalne

takie jak choroby tarczycy, hormonalna antykoncepcja/ hormonalna terapia zastępcza,

Niedobory w organizmie

 łączące się z zaburzeniami w obrębie układu pokarmowego. 

Z wypadaniem włosów kojarzy nam się biotyna (wit B7), zawiera ona w swoim składzie siarkę, niezbędną do powstania keratyny, która jest podstawowym materiałem budulcowym włosa. I faktycznie jeśli mamy niedobór tej witaminy suplementacja jej jest potrzebna i może zatrzymać wypadanie włosów. 

Na przerzedzenie brwi i rzęs mogą mieć też wpływ niedobory innych witamin takich jak A, E, C,  B12 oraz składników takich jak cynk i żelazo (ferrytyna). Mają one wpływ na krążenie krwi, jeśli mamy zbyt mało krwinek czerwonych, skóra i znajdujące się w niej cebulki włosów nie będą wystarczająco odżywione, a co za tym idzie włos będzie rósł wolniej, będzie cieńszy a finalnie może nawet wypaść. 

Przede wszystkim niedobory białka, które jest podstawowym składnikiem budulcowym całego naszego organizmu, zwłaszcza włosów i paznokci

Nieodpowiednia pielęgnacja

tutaj mówimy głównie o czynnikach fizycznych mocnym pocieraniu włosków przy demakijażu, stosowaniu silnie wysuszających produktów, osłabiających włosków.  

Leki

stosowane przy leczeniu np leczeniu trądziku, 

Stres

 niestety nadmierny stres odbija się na całym naszym organizmie, również na włosy. Badania wykazują, że nadmiar kortyzolu “hormonu stresu” wpływa na nadmierne wypadanie włosów.

Pielęgnacja

Jeśli wiemy już gdzie może leżeć problem ze zmniejszeniem gęstości brwi i rzęs, przejdźmy do tego jak możemy sobie pomóc.

Warto sprawdzić czy ewentualnie w organizmie nie ma niedoborów o których pisałam wyżej, i uzupełnić je pod kontrolą specjalisty. 

Wsparcie od zewnątrz też jest bardzo ważne, ale jak? 


 

 Najłatwiejszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zastosowanie olejku np. arganowego lub rycynowego. Olejki są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Warto nakładać olejek przy wieczornej pielęgnacji, wmasowując go w skórę. Masaż pobudza krążenie -> zwiększa dostarczanie składników odżywczych do cebulek włosa, przez co stymuluje go do wzrostu. 


Jeśli chodzi o pielęgnację rzęs olejek nakładamy w niedużej ilości szczoteczką na rzęsy od nasady po końce. Należy uważać aby olejek nie dostał się do oka, może on wywołać podrażnienie. 


Dobrym wyborem będą również olejki/odżywki przeznaczone do pielęgnacji brwi i rzęs. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na skład, nie powinien się tam znaleźć BIMATOPROST. Jest to substancja stosowana do leczenia jaskry, wyrównuje ona ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zauważono, że u pacjentów ten lek pobudza porost rzęs, dlatego zaczęto wykorzystywać ten skutek uboczny w kosmetyce. Bimatoprost wydłuża anagen, czyli fazę wzrostu włosa. Podczas stosowania włoski rosną szybciej, są grubsze wydają się gęstsze ale to działanie jest zauważalne tylko podczas stosowania odżywki. Regularne stosowanie może nie tylko uszkodzić włos ale również wzrok, przy stosowaniu na rzęsy.


W takich odżywkach mogą się znaleźć wyciągi roślinne pobudzające krążenie (należy uważać na podrażnienia), olejki, witaminy, proteiny.

Regulacja brwi

Przy procesie zapuszczania brwi warto regulację brwi oddać specjaliście i poddawać się temu zabiegowi nie częściej niż co 2-3 tygodnie.

Skłonność do danej gęstości brwi jest dziedziczna, ale odpowiednią pielęgnacją i holistycznym podejściem do organizmu jako całości (tak, włosy też ;)) możemy wesprzeć i odżywić brwi i rzęsy. Musimy pamiętać, że jeśli przy myciu twarzy zauważymy na waciku  kilka włosków to jest to całkowicie normalne, dziennie tracimy ich od kilku do kilkunastu :)

Mezoterapia igłowa
Na czym polega zabieg?