Pielęgnacja skóry jesienią


Czy należy dostosowywać pielęgnację do pory roku i pogody? Jakie składniki warto wprowadzić do pielęgnacji jesienią? Czego może wymagać skóra po lecie? 

Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule

Jesień to okres, w którym często zastanawiamy się nad modyfikacją domowej pielęgnacji, i wprowadzeniem zabiegów gabinetowych. 

Wchodząc w sezon grzewczy, po lecie pełnym promieniowania słonecznego, słonej wody nasza skóra może potrzebować specjalnej opieki.


Uwzględniając porę roku możemy modyfikować naszą codzienną pielęgnację dodając lub redukując składniki aktywne w niej zawarte. Latem zwracamy większą uwagę na obecność antyoksydantów w codziennym skincare, za to jesień kojarzona jest z kwasami, dlaczego?

Wraz ze zmianą pory roku zmniejsza się narażenie na intensywne promieniowanie słoneczne ( ale nadal jest i należy używać filtrów :)), w związku z tym jest to idealny czas na wprowadzenie do pielęgnacji składników, które mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieniowania UV.



Kwasy są to składniki aktywne działające często złuszczająco i pobudzająco naskórek do odnowy. Jeśli zadziałamy złuszczająco na górne warstwy naskórka, pobudzamy skórę do regeneracji ale pozbawiamy ją pewnej warstwy ochronnej. 

“Świeże” komórki są bardziej wrażliwe na działanie promieniowania słonecznego dlatego należy stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, oraz unikać słońca, co jesienią jest dużo łatwiejsze niż latem


Kwas azelainowy

działanie: 

  • przeciwzapalne
  • seboregulujące
  • zdolność do redukcji przebarwień 

Produkty zawierające ten kwas są często polecane do pielęgnacji skór trądzikowych, zważając na jego przeciwzapalne właściwości, przyspiesza regenerację zmian i redukcję przebarwień pozapalnych. Nie wywołuje mocnego złuszczania dlatego w odpowiednim stężeniu może być stosowany u osób z wrażliwą a nawet naczyniową skórą. 

Kwas salicylowy

działanie:

  • seboregulujące
  • przeciwzapalne
  • złuszczające

Kwas salicylowy jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, dzięki temu skutecznie penetruje mieszki włosowe, rozpuszczając nadmiar sebum, prowadzi to do redukcji zaskórników i oczyszczenia skóry. Pomocny w walce z trądzikiem zaskórnikowym, polecany dla skór z tendencją do przetłuszczania. Może wywołać duże złuszczanie i podrażnienie, dlatego warto zwrócić uwagę na stężenie tej substancji w produktach. 

Kwas migdałowy

działanie

  • złuszczające
  • anti-aging
  • przeciwbakteryjne

Kwas migdałowy oprócz działania przeciwbakteryjnego wykorzystywanego w terapii trądziku, ma zdolności do rozpuszczania martwego naskórka, dzięki czemu wygładza skórę, poprawia jej koloryt, nadaje blask. Ma zdolność do stymulowania produkcji kolagenu i elastyny, regularnie stosowany może przyczynić się do redukcji drobnych zmarszczek i linii.


W okresie jesiennym skóra może potrzebować również szczególnej troski, jeśli po lecie jest podrażniona, wysuszona należy postawić na regenerację. 

Klimatyczne jesienne wieczory sprzyjają większej trosce o skórę i poświęceniu jej szczególnej uwagi. Wprowadzenie dodatkowych składników aktywnych przyniesie pożądany efekt tylko jeśli skóra będzie w dobrej kondycji, z nie uszkodzoną barierą hydrolipidową. 

Jedną z ważniejszych zasad wprowadzania nowych składników do pielęgnacji jest cierpliwość, warto najpierw zregenerować skórę aby była gotowa na nowe. 


Zapraszamy na konsultację, podczas której ustalimy dla Ciebie spersonalizowany plan pielęgnacji:


zapisz się na wizytę

Higiena jamy ustnej a trądzik