Retinoidy w pielęgnacji

Okres jesienno-zimowy to idealny czas na wprowadzenie mocniejszych składników aktywnych. Jednymi z nich są retinoidy, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Jakie właściwości mają retinoidy? Jakie skutki uboczne mogą wywołać i jaki retinoid wybrać: retinal czy retinol? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi.


Retinoidy, to świetnie składniki aktywne, które mogą pomóc w walce z różnymi problemami skórny takimi jak: zaskórniki, przebarwienia czy zmarszczki. Jakich efektów możemy spodziewać się przy wprowadzeniu ich do naszej pielęgnacji?

1. zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych

2. wygładzenie skóry

3. redukcja zaskórników i stanów zapalnych

4 działanie profilaktyczne na starzenie się skory

5. wyrównanie kolorytu

6 redukcja przebarwień pozapalnych i posłonecznych

7. stymulacja skóry



Pamiętajmy jednak, że retinoidy należy wprowadzać ostrożnie! Przede wszystkim nasza bariera hydrolipidowa musi być w dobrym stanie. Ważne jest również to, aby zaczynać od niskich stężeń retinolu czy też retinalu oraz odpowiedniej częstotliwości, w przeciwnym razie może wystąpić wysyp z podrażnienia. Co możemy czuć na samym początku przy wprowadzaniu składnika aktywnego?


Suchość skóry

 Skóra w trakcie retinizacji (przyzwyczajania się skóry do retinoidu) może potrzebować większego nawilżenia.

Delikatne łuszczenie

Na samym początku może wystąpić i jest to normalna reakcja skóry, dlatego dobra pielęgnacja regenerująca to klucz do sukcesu.

Lekkie podrażnienie

Lekkie podrażnienie skóry również może być normalnym objawem wprowadzania retinoidów, dlatego tak ważna jest pielęgnacja, którą stosujemy w dni bez retinolu czy retinalu 

Inne objawy: swędzenie, napięcie, zaczerwienienie, tkliwość. Wszystkie z wymienionych objawów są jak najbardziej normalne. Jednak kiedy w naszej pielęgnacji stosujemy profesjonalne kosmetyki z retinoidami, to są one zminimalizowane lub nie występują wcale. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego produktu oraz dobrej pielęgnacji, aby korzystanie z retinoidów było przyjemnością.


Najczęstsze formy, które możemy spotkać to retinol i retinal. 


Retinol

  • skóry grube tłuste, normalne, mieszane
  • skóry z zaskórnikami, rozszerzonymi porami, mocną aktywnością gruczołów łojowych
  • skóry z przebarwieniami potrądzikowymi, mocnymi zmarszczkami, bliznami
  • skóry, które już miały styczność z retinoidami

Retinal

  • skóry cieńsze, wrażliwe, naczyniowe, trądzik różowaty, delikatne
  • skóry z oznakami starzenia się, z przebarwieniami, stanami zapalnymi
  • skóry, które nie tolerują retinolu
  • skóry, które nigdy nie miały styczności z retinoidami


Jeśli nie jesteś pewna/y jak wprowadzić w swoją rutynę pielęgnacyjną retinoidów, to pamiętaj, że są specjaliści, którzy pomogą Ci w tym. Odpowiednią pielęgnacja wraz z wdrożonymi składnikami aktywnymi, retinoidami oraz również innymi, dostosowujemy na naszych konsultacjach, więc jeśli nie jesteś pewna/y jak wprowadzić odpowiednie produkty zapraszamy do gabinetu nawizytę.

LINK DO BOOKSY


Pielęgnacja skóry jesienią